Uticaj klimatskih promena: Evropa se priprema za invaziju crvenih vatrenih mrava
Crveni vatreni mravi, jedna od najopasnijih i najskupljih invazivnih vrsta stranaca na svetu, nedavno su se po prvi put pojavili u Evropi, tačnije u italijanskoj Siciliji, pokazuje novo istraživanje objavljeno u naučnom časopisu Current Biology.
Ovo otkriće izaziva zabrinutost, jer se uz pomoć globalnog zagrevanja očekuje da bi ovi mravi mogli da se prošire po celom kontinentu.
Klima u polovini evropskih urbanih područja već je povoljna za ovu invazivnu vrstu, što bi moglo imati pogubne i skupocene posledice po biodiverzitet, useve i ljudsko zdravlje.
Crveni vatreni mravi su poznati po svojoj agresivnosti pri skupljanju hrane, često postaju dominantna vrsta mrava kada se pojave u novom okruženju.
To može dovesti do uništenja autohtonih populacija mrava i biljaka.
Osim toga, imaju otrovni ubod koji može ubiti, ili povrediti žabe, guštere i male sisavce, a takođe mogu izazvati ozbiljne alergijske reakcije kod ljudi.
Osim što mogu prouzrokovati štetu lokalnim ekosistemima i biodiverzitetu, vatreni mravi mogu naneti ozbiljnu štetu usevima i infestirati električnu opremu.
Prema procenama, crveni vatreni mravi su peti najskuplji invazivni strani organizam na svetu, prouzrokujući gotovo 20 milijardi evra štete i troškova upravljanja od 1970. do 2017. godine.
Crveni vatreni mravi poreklom su iz Južne Amerike i brzo su se proširili kroz trgovinu ljudima u Sjedinjenim Američkim Državama, Meksiku, Karibima, Kini, Tajvanu i Australiji.
Često se prevoze u infestiranom zemljištu, seni, malču i materijalima za uređenje i građevinskim materijalima.
Već su navedeni kao “vrsta od interesa” na listi invazivnih stranih vrsta Evropske unije.
Na Siciliji su pronađeni brojni gnezdi, a analiza gena ukazuje na moguće poreklo iz južnih Sjedinjenih Američkih Država, Kine ili Tajvana.
Još uvek nije jasno kako su ovi mravi dospevali na to područje, ali postoji mogućnost da su stigli preko obližnje luke Augusta.
Istraživanje pokazuje da bi ovi mravi mogli da se uspostave u 7% Evrope i Mediterana pod trenutnim ekološkim uslovima, s’ poljoprivrednim područjima kao najugroženijim, dok su polovina ispitivanih urbanih područja pogodna za njihovu ekspanziju.
Buduće projekcije ukazuju na to da će se okruženje Evrope verovatno sve više prilagoditi ovim mravima kako se klima zagreva.
Istraživači ističu da je rano otkrivanje i brza reakcija ključna u upravljanju ovim novim izazovom, te apeluju na građane da prijavljuju ubode i gnezda kako bi se pratilo širenje ovih invazivnih vrsta.