Prvi zeleni rudnik na Balkanu nalazi se u srpskom gradu
Kada se pomene rudnik, većina pomisli na mračne, vlažne i prljave prostore, ali i na jednu veoma bitnu stvar – zagađenje okoline.
Međutim, ekipa portala Telegraf nedavno je posetila prvi zeleni rudnik na Balkanu, koji “pobija” ove ustaljene predstave o rudnicima. Naime, u rudniku u Boru, “Čukaru Peki”, tvrde da to žele potpuno da promene, te da kada pomislimo na rudarstvo, zapravo zamislimo prirodu, parkove, fizičke aktivnosti – zelenilo.
Inženjer za zaštitu životne sredine, Dušan Višnjić, kaže da je u srce “Ziđin majning doo” kompanije, a to je “Čukaru Peki”, uloženo više od 80 miliona dolara u projekte koji su u funkciji zaštite životne sredine.
Otuda i naziv – zeleni rudnik.
– Imamo želju da napravimo sinergiju zelenog parka i zelenog rudnika. Ta funkcija zelenog rudnika predstavlja našu zvezdu vodilju da u svakodnevnom radu pazimo na mogućnosti koje nastaju za potencijalno zagađenje – istakao je on.
Otpad u rudniku je često oblast koja zabrinjava mnoge, te se o tome i te kako polemiše, ali čini se da su članovi “Ziđin majning” kompanije vredno radili na rešenju.
– U svakom rudniku se proizvode određene količine otpada, to je poznato. Ono na šta smo mi ponosni povodom otpada je da koristimo najsavremeniju tehnologiju “pasta zasipa”. To znači da se dobar deo jalove stene vraća ispod zemlje, čime se postiže stabilnost na površini, a i sama količina otpada koji se odlaže na površini su mnogo manji – priča Višnjić.
Kako kaže, sav otpad koji ne može da se vrati ispod zemlje – odlaže se u jedan veoma lep i dobar kapitalan objekat koji se zove fondacijsko jalovište. To je prvi objekat takve vrste izrađen u Srbiji.