Turistička industrija na ivici: Polovina evropskih skijališta pretrpeće nedostatak snega pri porastu temperature!
Evropska skijališta se suočavaju sa ozbiljnom pretnjom usled sve izraženijih klimatskih promena, pokazalo je novo istraživanje.
Više od polovine skijališta na kontinentu se suočava sa “vrlo visokim rizikom” od nedostatka snega ukoliko temperature porastu za 2 stepena Celzijusa.
Studija objavljena u časopisu “Nature Climate Change” ukazuje da će čak 98% skijališta biti pod “visokim rizikom” pri porastu temperature od 4 stepena Celzijusa.
Ovi podaci izazivaju zabrinutost, jer su snežno prekrivene planine deo ikoničnog pejzaža Evrope i ključni faktor u turističkoj industriji.
Međutim, sa globalnim zagrevanjem već blizu ciljnog ograničenja od 1,5 stepena prema Pariskom sporazumu iz 2015. godine, istraživači su analizirali više od 2.200 skijališta u 28 evropskih zemalja.
Rezultati istraživanja pokazuju da će proizvodnja veštačkog snega donekle ublažiti nedostatak, ali i da će generisati više gasova staklene bašte koji uzrokuju klimatske promene.
– Proizvodnja snega … ilustruje neke od ključnih izazova na preseku adaptacije na klimatske promene, ublažavanja i održivog razvoja u planinskim regionima – ističu autori studije.
Smanjenje emisija i primena obnovljivih izvora energije takođe su ključni koraci u suočavanju sa ovim izazovom.
Anita Verpe Dyrrdal, istraživačka naučnica Norveškog meteorološkog instituta, ističe važnost lokalnog modeliranja u prilagođavanju skijališta novoj stvarnosti.
-Lokalno modeliranje snega može biti važno u regionima gde lokalni efekti igraju veliku ulogu – napominje ona.
Ukupno gledano, dok će skijanje ostati moguće, skijaški centri će se verovatno morati prilagoditi novim uslovima.
Kao odgovor na klimatske promene, potrebno je kombinovati mere usporavanja porasta temperature i prilagođavanja novoj stvarnosti.
Ovo uključuje i ograničenje emisija iz turističke industrije.
U budućnosti, skijališta sa optimalnim uslovima za sneg možda će privući još više turista, dok bi destinacije morale da procene svoje lokalne uslove i prilagode se novonastalim okolnostima kako bi osigurale svoju privlačnost u godinama koje dolaze.