EU donela mere za pomoć poljoprivredi i vinarstvu zbog ekstremnog vremena
EU se trudi da ublaži posledice ekstremnih vremenskih uslova na proizvođače voća, povrća i vina u Evropi nizom mera u sklopu takozvanog “paketa fleksibilnosti”.
Kako navodi Euraktiv, ovaj paket predviđa određena odstupanja u okviru nacionalnih strateških planova kroz koje zemlje sprovode program subvencija EU za poljoprivredu da bi se efikasnije pomoglo pomenutim proizvođačima.
Paket podrazumeva i odstupanja u okviru tzv. Zajedničke tržišne organizacije (CMO), koja predstavlja tradicionalnu sigurnosnu mrežu poljoprivrednika u slučaju tržišne krize.
Pored toga, Evropska komisija (EK) je uvela odstupanja od šeme odobrenja za sadnju vinove loze kako bi osigurala da proizvođači koji nisu bili u mogućnosti da primene dozvole za sadnju zbog poplava neće izgubiti svoja prava.
Proizvodnja voća i povrća u nekoliko regiona EU dramatično je smanjena zbog “nepovoljnih meteoroloških događaja” u proleće, a mnogi vinogradari zbog lošeg vremena nisu uspeli da završe sadnju, saopštio je portparol EK.
Ovogodišnje proleće i leto u Evropi su doneli niz ekstremnih vremenskih pojava koje su, između ostalog, ostavile trag na poljoprivrednu proizvodnju.
Nedavno su obilne padavine u Sloveniji i južnoj Austriji početkom avgusta nanele štetu poljoprivrednom sektoru. U Austriji, glavni osiguravajuće društvo za poljoprivredu HV procenio je štetu na 220 miliona evra.
Podaci o posledicama padavina na poljoprivredni sektor u Sloveniji još nisu objavljeni, a premijer ove zemlje Robert Golob procenjuje da je šteta preko 500 miliona evra.
Prema nedavnim podacima Evropske opservatorije za sušu, mnogi delovi Evrope i dalje se suočavaju sa velikim nedostatkom padavina.
Dok su suše ovog proleća pogodile Iberijsko poluostrvo i druge delove južne Evrope, u poslednje vreme su više koncentrisane u severnoj Evropi, što najviše utiče na region Baltičkog mora.