Svet trenutno stvara više plastičnog otpada za jednokratnu upotrebu – nego ikada pre
Planeta proizvodi rekordnu količinu plastičnog otpada za jednokratnu upotrebu, uglavnom napravljenog od polimera nastalih od fosilnih goriva.
To, nažalost, nastavlja svoj zamah, uprkos globalnim naporima da se smanji zagađenje plastikom i emisije ugljenika.
Indeks proizvođača plastičnog otpada, koji je sastavila filantropska fondacija Minderoo, otkrio je da je svet proizveo 139 miliona metričkih tona plastičnog otpada za jednokratnu upotrebu u 2021. godini, što je 6 miliona metričkih tona više nego 2019. godine.
Izveštaj je otkrio da je dodatni plastični otpad nastao u te dve godine jednak skoro jednom kilogramu više za svaku osobu na planeti i bio je vođen potražnjom za fleksibilnom ambalažom kao što su folije i kesice.
Poslednjih godina vlade širom sveta najavile su politiku smanjenja količine plastike za jednokratnu upotrebu, zabranjujući proizvode kao što su slamke za jednokratnu upotrebu, pribor za jelo, posude za hranu, pamučni brisevi, kese i baloni.
U julu 2022, Kalifornija je postala prva američka država koja je objavila sopstvene ciljeve — uključujući pad od 25% u prodaji plastične ambalaže do 2032.
U decembru iste godine, i Velika Britanija je proširila svoju listu zabranjenih artikala, koja je uključila i poslužavnike za jednokratnu upotrebu, štapiće za balone i neke vrste čaša i posuda za hranu.
Zabrane su takođe na snazi u Evropskoj uniji, Australiji i Indiji.
Ali, aktuelni izveštaji iz 2023. otkrivaju da se reciklaža ne povećava dovoljno brzo da bi se izborila sa količinom proizvedene plastike, što znači da je veća verovatnoća da će korišćeni proizvodi biti odloženi na deponije, na plaže i u reke i okeane, nego što će biti reciklirani.