Može li stomatologija biti “održiva”?
Ako ste mislili da se priča o klimatskim promenama bazira samo na kolektivnom i pojedinačnom odlaganju smeća i reciklaži – varate se.
CO2 emisije su deo maltene svake industrije na svetu, pa i stomatologije. Ali, ključno pitanje je koliko se te industrije i u kojoj meri mogu povinovati “eco” principima, tj. koliko mogu biti održive.
Stomatologija se, konkretno, suočava sa brojnim izazovima na tom putu, posebno imajući u vidu materijale koji se koriste u radu i samu aparaturu.
Britanska NHS, koja je deo Svetske stomatološke federacije, obavezala se na Net Zero emisije do 2040, kao i na smanjenje emisija za 80%, što bi bilo direktno pod njihovom kontrolom.
Ističe se da, zapravo, mnogi stomatolozi i lekari koji rade privatno, vide korist u smanjenju CO2 i upotrebe energije.
Kao jedno od ključnih rešenja navodi se, zapravo, prevencija: sprečavanje bolesti zuba i smanjenje potrebe za stomatološkim popravkama, direktno utiče na veći stepen održivosti.
Postoji i specijalan CSH vodič za zubare koji im pomaže da shvate kako, kroz prizmu putovanja, aparata, energije, otpada, biodiverziteta i zelenog prostora – mogu smanjiti CO2 emisije nastale u ovoj industriji.