Koliki je uticaj mobilnih telefona na životnu sredinu? Evo koju količinu CO2 emituje vaš uređaj
U Srbiji trenutno ima više od 8,37 miliona aktivnih korisnika mobilne mreže, što je više od broja stanovnika i za 244.000 manje korisnika nego tokom četvrtog kvartala 2022. godine, pokazalo je istraživanje RATEL-a za prvi kvartal 2023.
U današnje vreme, zaista je teško zamisliti kako neko funkcioniše bez mobilnog telefona, i još konkretnije – bez pametnog uređaja. Ipak, ovako napredna tehnologija koja nam olakšava svakodnevicu i doprinosi poslovnom uspehu, dolazi sa cenom, a ta cena – nije mala.
Od iskopavanja i prerade sirovina do sklapanja, distribucije, transporta, upotrebe i odlaganja na kraju životnog veka, pametni telefoni su doprineli stvaranju čak 580 miliona tona CO2 emisija u 2020.
Na sreću, postoje određene “taktike” putem kojih možete – ako ne eliminisati, onda barem smanjiti to štetno emitovanje, a ovo su neke od njih:
- Smanjite osvetljenost ekrana (ovo pomaže u smanjenju oštećenja baterije vašeg telefona i produženju njenog veka trajanja);
- “Alternativno” punjenje telefona (mali USB priključak i kabl su, možda, najbrži, ali ne i jedini način za pujenje, te je jedan od ekoloških boljih metoda – punjenje putem automobila, tj. USB porta);
- Punite telefon preko dana, a ne noću (razlog je taj što svima, uglavnom, telefon ostane priključen za punjač tokom cele noći, i samim tim je veća potrošnja električne energije od potrebne);
- Produžite životni vek svog aparata (većina pametnih telefona je dizajnirana tako da traje 4 do 5 godina, pa i duže, te stoga nemojte menjati uređaj na dve godine, kako većina radi).