Da li su e-goriva dobra zamena za električne automobile?
E-goriva su sintetička alternativa fosilnim gorivima koja se prave od vodonika i CO2. Mogu se koristiti u tradicionalnim motorima sa unutrašnjim sagorevanjem i distribuirati pomoću mreža koje već postoje.
Vodonik se proizvodi korišćenjem obnovljive energije ili energije bez ugljenika, a CO2 mora da potiče od hvatanja emisija, da bi se smatrale ugljenično neutralnim.
E-goriva i dalje proizvode CO2 kada se sagore, ali te emisije su teoretski nadoknađene količinom iznesene iz atmosfere da bi se proizvelo gorivo.
Oni koji podržavaju e-goriva veruju da bi signaliziranje velike potražnje i jasniji propisi mogli brzo da povećaju proizvodnju.
“Ako su tržišni uslovi i pravila proizvodnje ispravni, e-goriva mogu početi da se proizvode 2025. i da se postepeno povećavaju kako bi se omogućila zamena konvencionalnih goriva 2050. godine”, kaže industrijska lobistička grupa eFuel Alliance.
U Nemačkoj, podrška dolazi zbog otprilike 800.000 poslova koji se trenutno oslanjaju na proizvodnju vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem. Nedavna istraživanja javnog mnjenja takođe su pokazala da se 68 odsto ljudi protivi zabrani automobila na benzin i dizel u EU.
I postoje sektori u kojima e-goriva imaju smisla.
Neki kreatori politike tvrde da ograničene zalihe e-goriva treba sačuvati za avijaciju i transport, gde elektrifikacija nije praktična opcija zbog težine baterija.