Nemačka planira da uveze do 100 TWh zelenog vodonika do 2035.
Nemačka bi do 2035. godine mogla da pokrije do 100 teravat-sati (TWh) svojih godišnjih energetskih potreba uvozom zelenog vodonika preko cevovoda iz susednih zemalja, pokazalo je istraživanje.
Studija berlinskih istraživačkih centara Agora energievende i Agora industri navodi da bi do sredine sledeće decenije, vodonik mogao da pokrije 11,2 odsto ukupne energetske potrošnje u zemlji od projektovanih 894 TWh, prenosi Rojters.
Berlin nastoji da proširi upotrebu vodonika kao izvora energije, kako bi smanjio emisije gasova staklene bašte visoko zagađujućih industrijskih sektora koji se ne mogu elektrifikovati, kao što su proizvodnja čelika i hemikalija, čime bi smanjio i zavisnost od uvezenih fosilnih goriva.
Proizveden korišćenjem solarne energije i energije vetra, zeleni vodonik je stub nemačke planirane energetske tranzicije, navodi agencija.
Međutim, Nemačka će morati da uvozi oko 50 do 70 odsto svog vodonika zbog ograničenih obnovljivih izvora energije.
Prema podacima nemačkog Ministarstva ekonomije, ta zemlja trenutno koristi od 55 do 60 TWh vodonika godišnje, ali se on proizvodi gotovo isključivo iz fosilnih goriva.
Studija kaže da bi Nemačka do 2030. godine mogla da proizvede 11 TWh vodonika i da uvozi oko 17 TWh zelenog vodonika i oko 15 TWh plavog vodonika, proizvedenog iz prirodnog gasa, putem cevovoda.
To bi pokrilo manje od polovine ukupne nemačke potražnje vodonika
projektovane da dostigne 95 TWh do 130 TWh do kraja decenije.
Međutim, korišćenjem postojeće infrastrukture prirodnog gasa u Evropi, Nemačka bi mogla da poveća uvoz vodonika na između 60 TWh i 100 TWh do 2035. godine, navodi se u studiji.