Energetska revolucija: Baterije jeftinije za 90% u 15 godina
Međunarodna agencija za energiju (IEA) otkriva izuzetan pad od 90% u troškovima baterija u poslednjih 15 godina, signalizirajući transformišući preokret u globalnoj energetskoj paradigmi.
Više nisu ograničene samo na potrošačku elektroniku, litijum-jonske baterije sada su ključne u energetskom sektoru, pokrećući nagli porast implementacije, posebno u proizvodnji energije i električnim vozilima.
Izvršni direktor IEA-e Fatih Birol ističe neophodnu ulogu baterija u ispunjenju ambicioznih klimatskih ciljeva postavljenih na samitu COP28, gde su se zemlje obavezale da će do 2030. godine utrostručiti kapacitet obnovljive energije i ubrzati napore u efikasnosti energije.
Baterije su ključne za balansiranje nepredvidivosti obnovljivih izvora poput solarnih i vetrovnih, pružajući rešenje za skladištenje viška električne energije i smanjenje gužvi na mreži.
Da bi se postigli IEA-ini projekcije utrostručenja globalnog kapaciteta obnovljive energije do 2030. godine, šestostruko povećanje kapaciteta skladištenja energije je imperativ, pri čemu se očekuje da će baterije pokriti 90% ove ekspanzije.
Međutim, realizacija ovog vizionarskog cilja zahteva dalje smanjenje troškova, osiguranje kvaliteta i diversifikaciju lanaca snabdevanja kritičnim mineralima.
Dok Kina prednjači u proizvodnji baterija, primećuje se značajan pomak s naprednim ekonomijama poput SAD-a i Evropske unije koje jačaju kapacitete proizvodnje, signalizirajući dinamičnu evoluciju ka održivoj energetskoj budućnosti.