Pionirska studija otkriva: kako klimatske promene utiču na prenos malarije?
U revolucionarnoj studiji objavljenoj u časopisu Nature Communications, istraživači sa Univerziteta Florida, Pensilvanijskog Državnog Univerziteta i Imperial Koledža bavili su se složenim odnosom između temperature i prenosa malarije.
Malarija, smrtonosna bolest koju prenose zaraženi ženski komarci Anopheles, predstavlja značajnu pretnju u tropskim i suptropskim regionima.
Studija, nazvana “Procena efekata temperature na prenos humanog parazita malarije, Plasmodium falciparum“, pruža nove uvide u to kako globalno zagrevanje može ubrzati širenje malarije.
Kombinujući inovativne modelirane tehnike sa novim eksperimentalnim podacima, istraživači su ciljali da razotkriju kompleksne dinamike između temperature i karakteristika kako komaraca tako i parazita malarije.
Njihova otkrića osvetlila su nijansirane načine na koje fluktuacije temperature mogu uticati na prenos malarije u različitim afričkim okruženjima.
Dok se globalna zajednica suočava sa hitnim izazovom klimatskih promena, studije poput ovih pružaju neprocenjive uvide u potencijalne uticaje na javno zdravlje.
Opismenjavanje donosiocima politika i zdravstvenim radnicima dubljeg razumevanja veza između klime, komaraca i prenosa bolesti otvara put za ciljanije intervencije u borbi protiv malarije u svetlu promenljive klime.