Revolucionarna studija otkriva da letnji solsticijum deluje kao univerzalni okidač za sinhronizovanu reprodukciju evropskih bukava širom kontinenta.
Pod vođstvom dr. Valentina Jurnea sa Adam Mickiewcz Univerziteta u Poljskoj, međunarodni tim istraživača otkrio je ovaj fenomen, osvetljavajući kako najduži dan u godini utiče na funkcije ekosistema.
Inspirisan nedavnim saznanjima o efektima temperature na opadanje lišća, tim istraživača dublje je istražio složeni odnos između vremenskih obrazaca i proizvodnje semena kod evropskih bukava.
Prethodna istraživanja ukazivala su na spoljne faktore koji pokreću sinhronizaciju, ali su mehanizmi ostali nejasni. Kroz pažljivu analizu, tim je identifikovao letnji solsticijum kao ključni trenutak kada bukvi širom različitih klimatskih zona pokreću reprodukciju.
Koautor Džesi Fost sa Univerziteta u Liverpulu divi se oštroj reakciji drveća na suptilne promene u dužini dana nakon solsticijuma.
Ova sinhronizacija u reprodukciji, koja se dešava na hiljade kilometara, značajno utiče na ekosisteme, stvarajući puls resursa za divlje životinje tokom godina sa obilnom proizvodnjom semena i potencijalne gladi tokom neuspeha u reprodukciji.
Studija ističe složeni ekološki ples kojim priroda upravlja i ističe dalekosežne posledice nebeskih signala na kopnene životne forme.