Evropski cilj za energiju vetra do 2030. godine: Turbina po turbina
U okviru svoje nove energetske strategije, EU je postavila povećani cilj obnovljivih izvora energije od najmanje 42,5% do 2030. Što se tiče vetra, to znači da EU do tada treba da skoro udvostruči svoj instalirani kapacitet energije vetra: sa 220 GV danas na 425 GV do 2030.
Vetar već čini 19% električne energije koja se troši u Evropi. Prema planovima Komisije za energetsku bezbednost, ovaj udeo će porasti na 35% do 2030. godine prenosi Euractiv.
Ekspanzija vetra dolazi sa ogromnim obećanjem da će obezbediti zelena radna mesta i prosperitet u Evropi.
Ako EU ispuni svoj cilj vetra za 2030, ovaj broj će porasti na 564.000 radnih mesta, kao što pokazuju nove brojke kompanije Ristad Energy koje će biti objavljene na godišnjem događaju VindEurope 2024. u Bilbau.
Direktan doprinos energije vetra evropskom BDP-u bi tada porastao za 50% na 53 milijarde evra do 2030.
To bi pomoglo da smanji uvoz fosilnih goriva za do 200 milijardi kubnih metara godišnje i da se izbegne 299 metričkih tona emisija ugljen-dioksida tokom životnog ciklusa samo u 2030. godini.
EU je shvatila da postoji realan rizik da bi Zeleni dogovor mogao da se sklopi van Evrope, ugrožavajući ekonomska obećanja energije vetra.
Stoga je predložila svoj odličan paket energije vetra: 15 hitnih akcija za jačanje industrije vetra u EU.
Potpisivanjem Evropske povelje o vetru, 26 vlada se obavezalo da će preduzeti hitne mere navedene u Paketu, a Evropa ima manje od 7 godina da udvostruči svoj kapacitet energije vetra: zadatak koji ne ostavlja prostora za samozadovoljstvo ili usporavanje, posebno kada je u pitanju infrastruktura.
Očekuje se da će se velike količine vetra na moru dodati krajem decenije. Po prvi put bi 2030. godine priobalni vetar mogao da instalira skoro isto toliko novih kapaciteta kao i vetar na kopnu. Ali to zahteva ogromna ulaganja u evropsku lučku infrastrukturu i flotu plovila. Samo lukama je potrebno 8,5 milijardi evra do 2030. da postanu logistička središta za priobalni vetar.
Konačno, EU će morati da se još ozbiljnije pozabavi svojom industrijskom politikom.