Zašto se krovovi u Barseloni farbaju u belo? (VIDEO)
Terakota balkona Barselone dugo je bila sinonim za grad ljubavi, ali paleta njegovog horizonta mogla bi da se menja zbog globalnog zagrevanja.
Predloženi preobražaj katalonske prestonice podrazumeva da se krovovi preofarbaju u belo u cilju smanjenja razornog uticaja toplotnih talas koji povećavaju temperature za do osam stepeni Celzijusa u centru grada.
I kako se klimatska kriza produbljuje, naučnici sa Autonomnog univerziteta u Barseloni (UAB) su predstavili predlog koji bi mogao trajno promeniti izgled grada.
Obojiti grad u belo
Prema nedavnim podacima, Evropa se zagreva brže od globalnog proseka, sa godišnjim temperaturama koje rastu između 1,7 i 1,9 stepeni Celzijusa u urbanim područjima. Barselona nije izuzetak, 2020. godine koja je bila najtoplija u proteklih dve stotine godina, prosečna temperatura je iznosila 16,8 stepeni Celzijusa.
Kao odgovor na taj problem, grupa istraživača za klimatske promene predstavila je projekat farbanja krovova grada u belo – tvrdeći da bi to moglo da smanji temperature do 4,7 stepeni tokom toplotnih talasa.
– Gradovi sa efektom ostrva toplote mogli bi da imaju bele krovove – kaže Sergi Ventura, meteorolog sa UAB.
Istraživanja pokazuju da postojeći građevinski materijali u Barseloni zadržavaju sunčevu radijaciju tokom dana, doprinoseći akumulaciji toplote u gradu.
Umesto toga, “hladni krovovi” mogu se stvoriti farbanjem gornjih površina u belo. To bi povećalo albedo – procenat sunčeve svetlosti koju površina reflektuje, a ne apsorbuje zgrada.
– Sarađujemo sa javnim institucijama poput Urbanističkog master plana – nastavlja Ventura. “Oni podržavaju farbanje krovova u belo. Ali do sada se ništa ne radi. Ovo je ‘niskotrošna’ strategija. A prema našim predviđanjima, u gradu poput Barselone to bi čak bolje funkcionisalo od povećanja zelenih površina.”
Da li će beli krovovi biti dovoljni da ohlade stanovnike Barselone?
U poslednjih nekoliko godina, gradska uprava Barselone se suočila sa problemom klimatskih promena tako što je zasadila veliki broj drveća u urbanim područjima.
Ali kako se problem produbljuje, same zelene površine neće biti dovoljne da spreče sve češće toplotne talase koji prete gradu. Neki stručnjaci se plaše da su potrebne drastičnije promene.
– Moramo težiti promeni konfiguracije grada – kaže Adrian Fernandez, aktivista za zaštitu životne sredine iz organizacije Greenpeace.
– Promena boje bi mogla predstavljati privremeno rešenje problema. Mogla bi doneti pozitivne rezultate. Ali suočavajući se sa izazovom sve češćih i ozbiljnijih toplotnih talasa, potrebna su nam i druga rešenja.
Bez obzira na nalaze studije, uspeh projekta sada leži u rukama stanovnika Barselone koji žive na poslednjim spratovima zgrada.
– Mislim da je to odlična ideja . kaže Samuel Saintot, softverski konsultant čiji stan ima panoramski pogled na grad.
– Definitivno bih to uradio. I zaista se nadam da će svi to uraditi. Uštedeli bismo energiju (na klimatizaciji), što bi bila veoma, veoma dobra stvar u borbi protiv globalnog zagrevanja.