Tanzanija uključuje prvu turbinu hidroelektrane na mestu svetske baštine
Tanzanija je uključila prvu turbinu nove hidroelektrane koja je udvostručila kapacitet proizvodnje električne energije, ali je izazvala oštro protivljenje zaštitnika prirode zbog svoje lokacije na mestu svetske baštine UN-a.
Doto Biteko, ministar energetike i zamenik premijera, rekao je tokom posete hidroelektrani da će turbina pomoći u smanjenju višemesečnog racionisanja snage, dodajući da će se racionisanje prekinuti kada se druga turbina devetoturbinske fabrike priključi na mrežu sledećeg meseca.
Pre nego što je izgradnja hidroprojekta počela 2019. godine, zaštitari su upozorili da bi izgradnja brane na velikoj reci koja protiče kroz rezervat za divljač Selous mogla da utiče na divlje životinje i njihova staništa nizvodno prenosi Rojters.
Rezervat je među najvećim zaštićenim područjima u Africi, gde se nalazi jedna od najznačajnijih koncentracija životinja, uključujući slona, crnog nosoroga i geparda, i veliki broj staništa, prema agenciji Ujedinjenih nacija Unesko.
Vlada je nastavila sa projektom pod administracijom bivšeg predsednika Džona Magufulija i njegovog naslednika Samije Suluhua Hasana i smatra ga ključnim delom napora da se poveća snabdevanje električnom energijom u zemlji u kojoj manje od polovine stanovništva ima pristup struji.
Biteko je rekao da će vlada osigurati da svi hidroelektrični projekti poštuju održivost vode.
Pre nego što je prva turbina hidroelektrane Julius Nierere priključena na mrežu, Tanzanija je imala instalirani proizvodni kapacitet od 1.900 MV, pri čemu je prirodni gas doprineo sa skoro dve trećine te količine.