Srbija u energetskoj tranziciji: EU pruža podršku
Srbija je na putu ka energetskoj tranziciji uz snažnu podršku Evropske unije (EU).
U sklopu ubrzanja priključenja Zapadnog Balkana EU, predviđen je paket finansijske pomoći od šest milijardi evra u naredne četiri godine.
Ministarka rudarstva i energetike, Dubravka Đedović Handanović, nedavno se sastala sa ambasadorom EU u Srbiji i predstavnicima Evropske komisije radi prezentacije energetskih planova zemlje.
Ti planovi obuhvataju diversifikaciju izvora gasa i nafte, revitalizaciju hidroelektrana, solarnu energiju i jačanje gasne infrastrukture za zeleni vodonik.
Do kraja decenije, Srbija planira dodati 2.000 megavata kapaciteta iz obnovljivih izvora energije, izgraditi tri nove gasne interkonekcije kapaciteta tri milijarde kubika gasa i osnažiti gasnu infrastrukturu.
Prošle godine, Srbija je uspešno sprovela najveće aukcije za dodelu tržišnih premija za obnovljive izvore energije u regionu, obezbeđujući milijardu evra novih investicija iz privatnog sektora.
EU podrška je ključna za zelenu tranziciju. Srbija, međutim, trenutno nema pristup fondovima EU za pravednu tranziciju, što je važan deo razgovora o podršci, imajući u vidu zavisnost od uglja.
EU je najveći donator u energetskom sektoru Srbije od 2000. godine, sa ulaganjima većim od milijardu evra.
Nedavno je odobreno 31,2 miliona evra za izgradnju vetroparka Kostolac i 16,1 milion evra za rekonstrukciju Vlasinskih hidroelektrana.
Ovo ulaganje je od ključnog značaja, posebno s obzirom na nedavnu energetsku krizu, kada je EU pružila paket energetske pomoći od 165 miliona evra 2023. godine.
Srbija nastavlja put ka čistijoj i održivoj energiji uz podršku EU, s ciljem pristupanja Evropskoj uniji i unapređenja energetske efikasnosti zemlje.