Porast virusa Zapadnog Nila u Evropi: Klimatske promene kao faktor
Revolucionarno istraživanje vođeno od strane istraživača iz Laboratorije za prostornu epidemiologiju (SpELL) Univerziteta slobodnih studija u Briselu (ULB) i grupe Vrije Universiteit Brussel (VUB) otkriva surovu realnost: klimatske promene podstiču širenje virusa Zapadnog Nila širom Evrope.
Virus Zapadnog Nila, prenosi se preko ptica i komaraca, predstavlja značajnu pretnju kako ljudima tako i životinjama.
Dok mnogi zaraženi pojedinci imaju blage, ili nikakve simptome, do četvrtine može patiti od groznice i glavobolje, a manji broj može imati teže neurološke komplikacije, ponekad i fatalne.
Studija, koju je predvodila glavna autorka Diana Erazo, postdoktorska istraživačica u Laboratoriji za prostornu epidemiologiju, osvetljava ključnu ulogu klimatskih promena u širenju virusa, posebno na jugoistoku Evrope.
Iako su prethodne pretpostavke implicirale klimatske promene, ovo istraživanje pruža konkretne dokaze o njihovom uticaju.
Erazo naglašava zabrinjavajuće povećanje broja osoba koje su ranjive na izloženost.
Iako gustina populacije doprinosi, klimatske promene izlaze kao glavni katalizator povećanja nivoa rizika.
S’ obzirom na to da se Evropa bori sa širenjem virusa Zapadnog Nila, ovo istraživanje ističe hitnost akcije u vezi sa klimom i proaktivnih mera javnog zdravlja.
Dok temperature rastu i ekosistemi evoluiraju, suočavanje sa vezom između klimatskih promena i infektivnih bolesti postaje imperativ za zaštitu ljudskog zdravlja i blagostanja.