U avgustu 2021. godine, dogodio se neverovatan događaj – kiša je pala na vrhu Grenlandskog ledenog pokrivača visokog 10.551 stopa, izazivajući veliko otapanje i povlačenje snežne linije za više od 2.000 stopa.
Ovaj neobičan događaj podseća na anomaliju koju je primetio Džoel Harper, glaciolog sa Univerziteta u Montani, 2008. godine, kada je takođe padala kiša, i to četiri dana, podižući temperaturu vazduha za neverovatnih 30 stepeni Celzijusa (54 stepena Farenhajta) i zagrevajući sloj firn, koji se prelazi u led, za 11 do 42 stepena Farenhajta (6 do 23 stepena Celzijusa).
Kišna voda i naknadno topljenje površine prodrli su u sloj firn i do 20 stopa pre ponovnog zamrzavanja, menjajući njegovu strukturu i tok topljenja.
Ovi događaji kiše na snegu su ključni jer čine sloj firn sve podložnijim budućem topljenju, što dodatno doprinosi podizanju nivoa mora zbog Grenlandskog ledenog pokrivača.
Harper upozorava da čak i male promene u učestalosti i intenzitetu ovakvih događaja mogu imati značajne posledice, ističući hitnu potrebu da se suočimo sa sve većim izazovima koje klimatske promene donose u polarnim regionima.