Nakon duge faze rekordne toplote, El Ninjo postepeno slabi
Nakon dugog perioda rekordnih temperatura uzrokovanih El Ninjom, fenomenom karakterističnim po toplim vodama u istočnom Pacifiku, čini se da je olakšanje na pomolu.
Naučnici javljaju da El Ninjo počinje da slabi, označavajući značajnu promenu u globalnim vremenskim obrascima.
Početak El Ninja prošlog leta pogoršao je ukupni trend zagrevanja planete, rezultirajući izuzetnim nizom temperaturnih rekorda.
Najnovija analiza E.U. Copernicus Climate Change Service-a otkriva da je svaki od poslednjih osam meseci postavio novi temperaturni rekord.
Januar, posebno se istakao sa temperaturama koje su porasle za 1,66 stepeni Celzijusa u odnosu na preindustrijsku eru.
U poslednjih 12 meseci, Zemlja je izmerila neverovatnih 1,52 stepena Celzijusa više nego u preindustrijsko doba.
Pariski sporazum, značajan dogovor koji ima za cilj da suzbije globalno zagrevanje, postavlja cilj ograničavanja porasta temperature na manje od 1,5 stepeni Celzijusa na dugoročnom nivou.
Iako premašenje ovog cilja za jednu godinu ne znači nužno kršenje Pariskog cilja, nedavni udar rekordne toplote ukazuje na delikatan položaj međunarodnih klimatskih ciljeva.
Prema projekcijama NOAA-e, očekuje se da će El Ninjo završiti ovog proleća, ustupajući mesto hladnijoj fazi La Ninja u Pacifiku.
Međutim, i pored slabljenja El Ninja, temperature okeana ostaju povišene, kako primećuje Copernicus.
Stoga se neobično toplo vreme očekuje da će potrajati još nekoliko meseci.
Petteri Taalas, direktor WMO-a (Svetske meteorološke organizacije), istakao je da El Ninjo obično dovodi do globalnog zagrevanja u godini nakon njegovog nastanka.
Ovo sugeriše da bi trenutna godina mogla biti najtoplija ikada zabeležena, premašujući 2023. godinu.
Dok se svet suočava sa trenutnom klimatskom krizom, putanja El Ninja i njeni implicirani efekti na globalne temperature služe kao opominjuće podsećanje na hitnu potrebu za usmerenim akcijama kako bi se ublažili efekti klimatskih promena.