Grad za primer: Beč je uspeo ono što malo kome polazi za rukom

Austrijska prestonica je među evropskim gradovima, verovatno, najnaprednija u pogledu borbe protiv klimatskih promena, a može stati “na crtu” i mnogim svetskim metropolama

Kada govorimo o Beču, nema sumnje da je u pitanju jedan od najlepših, najposećenijih i najuređenijih gradova. Ali, u poslednje vreme se zdušno bori da stekne status i “jedan od” ili čak “najodrživiji” grad Evrope, pa i planete.

Zahvaljujući svojim inovativnim projektima i zalaganjima za bolju budućnost svih, Beč je uspeo da pomeri granice na raznim poljima: od nekretnina i arhitekture do energetike.

Izdvajamo nekoliko najuspešnijih bečkih poduhvata u cilju smanjenja štetnih uticaja.

Trenutno se gradi inovativni stambeni kvart sa tzv. “plus” energijom, koji bi trebalo da bude kompletiran 2024. Campo Breitenlee, sa energetskim konceptom budućnosti, ističe se kao inovativni primer stanovanja visokog kvaliteta, a raspolagaće sa 100 odsto obnovljivom energijom, 557 subvencionisanih stanova, 31 lokalom, obdaništem i lekarskom ordinacijom.

Za prirodno hlađenje i prijatnu mikroklimu predviđeno je ozelenjavanje fasada i krovova, i cilj je da novi deo Beča godišnje proizvede višak energije iz obnovljivih izvora tj. da ostvari nulta neto-import energije i nulta neto emisiju ugljenika.

Osim toga, Beč kao atrakciju nudi zelene hotele, kao što su Gilbert, Zeitgeist Vienna, The Wood. Svaki od njih odlikuje drugačiji koncept i pristup eko-dizajnu, a posebno možemo istaći spoljašnje zelenilo koje “služi” za smanjenje buke, ali i da doprinese čistijem vazduhu, zatim uvođenje štedljivih tuševa, biranje sezonskih namirnica, toplotne pumpe koje koriste energiju geotermalnih voda, fotonaponskog i solarnog postrojenja, itd.

Kako je pre izvesnog vremena najavio gradonačelnik Beča, plan je da do 2040. godine sve zgrade u Beču budu zagrevane i po potrebi hlađene klimatski neutralnom obnovljivom energijom.

Krajem 2022. ovaj grad je počeo da korisiti i ekstra lako ulje u toplanama, pri čemu je već do prošlog novembra bilo uskladišteno 20.000 tona. Istovremeno, evropska metropola je odlučila da nastavi investiranje u solarne panele.

Naime, Grad Beč je nedavno započeo akciju subvencionisanja izgradnje solarnih panela za preduzeća, i u tu svrhu je do sada izdvojeno čak 1,5 miliona evra. Obezbeđena sredstva su namenjena privrednim društvima za postavljanje solarnih panela na nadstrešnicama iznad parkirališta, benzinskih stanica ili skladišta.

Beč borba grad za primer klimatske promene održivost gradova

Preporučeno

Nemačke kompanije sve više postavljaju solarne panele da bi uštedele za struju

Nemačke kompanije sve više postavljaju solarne panele da bi uštedele za struju

Jul. 03, 2024
Smanjene emisije štetnih gasova za 16 tona tokom 3 meseca projekta prerade ostataka hrane

Smanjene emisije štetnih gasova za 16 tona tokom 3 meseca projekta prerade ostataka hrane

Jul. 02, 2024
Niža cena putarine za električna vozila  u Srbiji

Niža cena putarine za električna vozila u Srbiji

Jul. 02, 2024
Negativno nadmetanje na aukcijama loše za razvoj energije vetra na moru

Negativno nadmetanje na aukcijama loše za razvoj energije vetra na moru

Jul. 01, 2024
Stabilni prinosi uz manji karbonski otisak

Stabilni prinosi uz manji karbonski otisak

Jul. 01, 2024