Belgija ambiciozno širi kapacitete obnovljive energije na moru kroz vetar i sunčevu energiju
Belgija, uprkos svojoj skromnoj obali, ambiciozno proširuje svoje kapacitete za dobijanje energije iz mora, sa namerom da gotovo utrostruči trenutne kapacitete energije dobijene iz vetra, koje trenutno čine 10% domaće potrošnje, dostižući 8 GW do 2040. godine, izjavio je zamenik premijera i ministar Severnog mora Paul Van Tigchelt.
Govoreći na događaju u Briselu o održivom proširenju obnovljivih izvora energije u EU, koji je organizovao WWF Europe, Tigchelt je naglasio diversifikaciju izvora obnovljive energije osim vetra.
Vlada istražuje potencijal plutajućih solarnih panela kao dopune projektima vetra u Severnom moru.
U intervjuu za Euronews, Tigchelt je otkrio da je pilot-projekat u toku kako bi se procenila izvodljivost, troškovi i ekološki uticaj plutajuće solarne tehnologije.
Cilj je uspostavljanje malog demonstracionog projekta kapaciteta od 5 MW do 2026. godine.
Inovativni pristup podrazumeva postavljanje plutajućih solarnih farmi između vetroturbina kako bi se maksimizirala upotreba ograničenog prostora, istovremeno efikasno koristeći postojeće kapacitete za dovođenje električne energije na kopno.
Federalna vlada Belgije trenutno priprema tender za projekat na Severnom moru koji ima za cilj povećanje kapaciteta za 3,5 GW do 2026. godine.
Ova inicijativa uključuje stvaranje veštačkog ostrva u zoni Princeze Elizabete, označavajući početnu fazu integrisane evropske mreže za dobijanje električne energije iz mora.
Mreža ima za cilj povezivanje Belgije sa Danskom i Velikom Britanijom, podstičući zajedničke napore u proširenju obnovljive energije iz mora.
Dok nacija usmerava svoj pogled ka održivoj energetskoj budućnosti, inovativni pristup Belgije ističe predanost iskorišćavanju raznovrsnih izvora radi postizanja maksimalne efikasnosti i pozitivnog ekološkog uticaja.