Azerbejdžan reaguje na kontroverze dodavanjem ženskih članova u odbor COP29
Azerbejdžan je odgovorio na međunarodnu kritiku dodajući 12 žena svom odboru za COP29, koji je prvobitno izazvao nezadovoljstvo zbog potpune muške dominacije.
Predsednik Ilham Alijev je objavio ovu odluku nakon široke osude rodne pristrasnosti, uz tvrdnje aktivista da klimatske promene pogađaju ceo svet, zahtevajući jednakost u predstavljanju.
Revidirani odbor sada uključuje 29 muškaraca i 12 žena, među kojima su i državni zvaničnici poput Umajre Tagijeva, zamenice ministra ekologije i prirodnih resursa, i Sabine Alijeve, poverenice za ljudska prava.
Ova odluka usledila je pod pritiskom grupa poput “Ona Menja Klimu”, koja je pohvalila uključivanje žena, ali istakla potrebu za daljim napretkom ka rodnoj ravnoteži od 50:50.
Početni sastav isključivo muškog odbora naišao je na kritiku iz različitih izvora, uključujući i Žensku stranku jednakosti u Velikoj Britaniji, koja je kritikovala isključivanje žena iz odlučivanja o ključnim pitanjima vezanim za klimu.
Iako priznajući pozitivan korak, “Ona Menja Klimu” ističe potrebu za dodatnim akcijama.
Rodna zastupljenost na klimatskim pregovorima istorijski je bila neujednačena, s samo pet žena koje su služile kao predsednice u 29 godina održavanja glavnih klimatskih događaja.
Prošle godine, domaćin COP28, Ujedinjeni Arapski Emirati, postigao je 63% zastupljenosti žena u svom organizacionom odboru.
Međutim, postoji zabrinutost zbog ekološke integriteta, posebno jer Azerbejdžan, zemlja zavisna od fosilnih goriva, preuzima predsedavanje COP29 po drugi put zaredom.
Odboru COP29, odgovornom za organizaciju samita, preporučeno je da reši pitanje neuravnoteženosti i prioritetizuje uključivanje različitih glasova.
Ovaj potez za raznolikost u odboru dočekan je kao pozitivan korak, ali zagovornici ističu neprekidnu potrebu za napretkom u postizanju rodne ravnopravnosti u globalnom upravljanju klimom.