Unapređenje jednakosti kao ključna snaga energetske tranzicije
U dinamičnom svetu energetske tranzicije, gde se postiže značajan napredak, ključna briga leži u nejednakoj raspodeli beneficija.
Dok razvijene ekonomije jačaju svoju energetsku sigurnost, zemlje u razvoju teže osigurati svoje mesto u tranziciji ka čistoj energiji.
U kontekstu rastuće geopolitičke nestabilnosti i širenja dezinformacija, ističe se potreba za istinskim inkluzivnim pristupom kako bi se ostvarila obećanja o održivom razvoju.
SNV, globalni partner u razvoju, prepoznaje ovaj izazov i postavlja pitanje redistribucije i energetske i odlučujuće moći.
Ključno je usmeriti resurse tamo gde su najpotrebniji, podržavati lokalnu vrednosnu kreaciju i rušiti sektorske barijere kako bi se omogućila bolja saradnja svih učesnika u energetskoj tranziciji.
Nedavni sastanak COP28 bavio se pitanjima energetske tranzicije, ali bez ispunjenja obećanja o inkluzivnosti, pravednosti i pravičnosti, tranzicija može izgubiti svoj smisao.
Potrebno je hrabro vođstvo i odlučne akcije kako bismo postigli pravičnu, pravednu i inkluzivnu energetsku budućnost.
U suprotnom, riskiramo da ostanemo zarobljeni u nejednakostima koje ograničavaju stvarnu globalnu transformaciju.
Potrebno je hrabro vođstvo unutar i između sektora kako bismo (ponovno) izgradili poverenje, uspostavili produktivnija partnerstva i održive rešenja, i ubrzali prenos moći koji će dovesti do transformacije sistema.
Neće biti tranzicije ako nije pravedna, pravična i inkluzivna.