Rodna nejednakost: Samit COP29 Azerbejdžana sazvan bez ženskog učešća
Azerbejdžan, domaćin ključnog samita COP29 krajem ove godine, izazvao je kontroverze sastavljajući organizacioni odbor koji čini 28 muškaraca i nijedna žena.
Ovaj izrazit rodni jaz kritikovan je kao regresivan, pri čemu su aktivisti istakli da “klimatske promene pogađaju ceo svet, ne samo polovinu“.
Najava predsednika Ilhama Alijeva o sastavu odbora, pretežno sastavljenog od državnih zvaničnika, izazvala je oštru osudu grupa poput kampanje She Changes Climate.
One su pozvale na jednakost u zastupljenosti u upravljanju, ističući da, uprkos postignutom napretku, žene ostaju nedovoljno zastupljene na važnim klimatskim pregovorima.
Prošle godine, zemlja domaćin COP28, Ujedinjeni Arapski Emirati, imala je odbor u kojem je 63% činilo žene.
Kritike su se proširile i na zabrinutosti zbog ekološke celovitosti, sa zahtevima za jasnom razdvojenošću između industrije fosilnih goriva i predsedavanja COP.
Mukhtar Babajev, bivši izvršni direktor državne naftne kompanije i trenutni ministar ekologije i prirodnih resursa Azerbejdžana, predvodiće pregovore kao predsednik-dizajnirani za COP29.
Aktivisti su apelovali na proaktivni pristup rešavanju klimatske krize, ističući nerazmeran uticaj na žene.
Ovaj potez označava drugu uzastopnu godinu u kojoj ključni klimatski samit UN-a organizuje zemlja snažno zavisna od fosilnih goriva, naglašavajući Azerbejdžan kao najstarije naftom bogato područje na svetu.
Dok globalna pažnja biva usmerena ka COP29, odsustvo rodne raznovrsnosti u njegovom organizacionom odboru ističe trajne izazove postizanja pravičnog zastupanja u ključnim razgovorima o klimi.