Kako korali preživljavaju klimatske promene? Imaju “pomoćnika”
Ako vas zanima morski svet, posebno u odnosu na klimatske promene, onda ste se verovatno dosad zapitali kako korali preživljavaju negativne efekte klimatskih promena?
Istraživači su, naime, prvi put otkrili jednoćelijski mikrob koji može pomoći koralima da prežive događaje izazvane zagrevanjem okeana kao što je beljenje, piše EurekAlert.
Otkriveno je da mnoštvo izvesnih protista unutar koralnog mikrobioma – raznovrsnih organizama koji žive u koralima – mogu “reći” naučnicima da li će neki koral preživeti toplotni stres.
Ti nalazi imaju značajne implikacije po korale širom sveta, dok se suočavaju sa sve češćim događajima zagrevanja okeana, naročito bez zooksantele, simbiotske alge koje je odstranjena iz korala tokom beljenja izazvanog toplom vodom.
Ovo je, inače, prvi put da je pokazano da neki mikrob, koji nije alga, utiče na sposobnost korala da preživi toplotni stres. Radi izvođenja studije, međunarodni tim istraživača je sakupio uzorke korala širom Mediterana, u cilju analize njihovog mikrobioma i sprovođenja eksperimenata sa toplotnim stresom.
Tačnije, amplificirali su i sekvencirali dva tipa rRNK-a, kako bi posmatrali bakterije i protiste pronađene u mikrobiomu jedne vrste mekog korala, paramuricea clavata, pre podvrgavanja prirodnom toplotnom stresu u laboratoriji radi ispitivanja znakova mortaliteta.
Paramuricea clavata je važan kreator mediteranskih umerenih grebena, a trenutno je u opasnosti od masovnog umiranja povezanog sa globalnim zagrevanjem. Istraživači su otkrili da je grupa parazitskih jednoćelijskih protista – syndiniales – uobičajenija kod korala koji preživljavaju toplotni stres, dok je grupa protista corallicolids, blisko povezana sa parazitom koji izaziva malariju kod ljudi.
Protisti, ili jednoćelijske eukariote, manje su proučavani nego bakterije u većini organizama domaćina, ali bi mogli imati veliki uticaj na zdravlje svog koralnog “domaćina”.