Solarni avion obišao svet: Tokom leta postavljeno 19 rekorda (VIDEO)
Solarni avion koji u potpunosti pokreće Sunce, završio je putovanje oko sveta, čineći ga prvim avionom na solarni pogon koji je obišao svet bez upotrebe goriva.
Avion Solar Impuls 2 sleteo je u Abu Dabi, okončavši istorijsko putovanje preko Azije, Tihog okeana, Sjedinjenih Država, Atlantskog okeana, Sredozemnog mora i Bliskog istoka.
Ovo nije samo prvo u istoriji vazduhoplovstva, već je pre svega prvo u istoriji energetike“, rekao je jedan od pilota i dodao: Siguran sam da ćemo u roku od 10 godina videti električne avione koji prevoze 50 putnika na kratkim i srednjim letovima. Ali to nije dovoljno.
Solar Impulse 2 je dizajniran da leti dan i noć bez upotrebe goriva. U potpunosti ga napaja 17.000 solarnih ćelija i ugrađenih baterija, koje se pune tokom dana predviđenih za napajanje aviona noću i tokom oblačnog vremena.
Let oko sveta izazvao je međunarodnu pažnju, a usput je postavljeno ukupno 19 svetskih rekorda. Pilot ovog aviona je postigao najduži solo let kada je leteo pet uzastopnih dana i noći iznad Tihog okeana od Japana do Havaja. A njegov kolega, koji je takođe upravljao pomenutom letelicom, je postao prvi koji je prešao Atlantski okean u solarnom avionu.
Nakon što je započeo putovanje u Abu Dabiju, avion se zaustavio u Indiji, Mjanmaru, Kini i Japanu pre svog rekordnog leta preko Tihog okeana. Na Havajima je avion bio prizemljen skoro godinu dana zbog pregrejanih baterija, što je izazvalo nepovratnu štetu.
Putovanje je nastavljeno kada je Solar Impulse 2 poleteo sa Havaja u Kaliforniju.
Nakon što je prešao Sjedinjene Države — zaustavljajući se u Arizoni, Oklahomi, Ohaju, Pensilvaniji i Njujorku — avion je postao prva letelica na solarni pogon koja je preletela Atlantski Okean, leteći od Njujorka do Španije za 71 sat i 8 minuta. Avion na solarni pogon je nadleteo i piramide u Egiptu, nudeći upečatljiv kontrast između drevne i futurističke tehnologije.
Piloti Boršberg i Pikard su imali za cilj da istorijskim letom pokažu snagu obnovljivih izvora energije i podstaknu dalji razvoj “zelenih” tehnologija.
Više od puke demonstracije, ovo je potvrda da su pomenute tehnologije zaista pouzdane – rekao je Boršberg.
Postoji toliko potencijala za aeronautički svet: dok bi avionima sa 100% solarnim pogonom moglo biti potrebno znatno više vremena da se materijalizuju, električni avioni će doživeti svoj vroglavi razvoj u bliskoj budućnosti zbog svojih ogromnih prednosti poput energetske efikasnosti.