Kina predstavila najnapredniji svetski brod za istraživanje okeana: Kreću u potragu za “zapaljivim ledom”
Kina je predstavila najnapredniji svetski brod za istraživanje okeana koji može da buši na dubinama većim od 36.000 stopa u pokušaju da prikupi novi izvor energije.
Brod može putovati na razdaljinu od 15.000 nautičkih milja i može neprekidno da radi do 120 dana dok se bavi istraživanjem nafte i gasa u dubokom moru u zemlji. Bušilica bi trebalo da počne svoje prvo probno putovanje u petak iz luke u južnom kineskom gradu Guangdžou.
Nazvan Mengkiang, što na kineskom znači “san”, plovilo se hvali kao najsofisticiranije plovilo za hvatanje podvodnog dna.
Kineski državni mediji nazvali su razvoj broda “ključnim korakom za mogućnosti istraživanja okeana u zemlji”.
Mengkiang je opremljen da dosegne i izbuši na dubini od 36,089 stopa – što je više od Marijanskog rova, najdublje tačke u okeanu.
Plovilo se može pohvaliti prostranom laboratorijom koja pokriva 300 kvadratnih metara, sa devet sekcija posvećenih različitim naučnim disciplinama kao što su nauka o moru, mikroorganizmi i studije magnetnog polja stena.
Ključne tehnologije usvojene u razvoju broda uključuju sistem Digital Tvin koji će omogućiti da se naučni eksperimenti i ambiciozne operacije bušenja odvijaju istovremeno.
Mengkiang je spreman da istraži i izvuče novi izvor globalne energije – „zapaljivi led”.
Šta je u stvari “zapaljivi led”?
Metan hidrat, ili zapaljivi led, je jedinjenje nalik ledu molekula vode sa metanskim gasom zarobljenim unutra
Ovi hidrati se nalaze u dubokomorskim sedimentima i oblastima permafrosta – i mogu postati odličan izvor energije u budućnosti.
Ako se pravilno izvade iz okeanskih dna, ogromne rezerve naslaga metana mogu garantovati najmanje 1000 godina globalne potrošnje energije.
Kina je jedna od vodećih zemalja koja pokušava da ga iskopa – i procenjuje ogromne rezerve od oko 80 milijardi tona potencijalno zapaljivog leda u svojoj vodi.
Azijski gigant poslednjih godina sve više okreće svoju pomorsku moć, posebno u Južnom kineskom moru bogatom resursima gde je uključen u teritorijalne sporove sa susednim zemljama.
Kina polaže pravo na skoro celo Južno kinesko more, koje proizvodi više od 3 triliona dolara godišnje brodske trgovine, uključujući delove na koje polažu pravo Filipini, Vijetnam, Indonezija, Malezija i Brunej.
Pomorska ispitivanja u Mengsjangu dolaze nakon što je filipinski predsednik Ferdinand Markos Mlađi tokom vikenda rekao da bi njegova zemlja mogla da započne nove projekte istraživanja energije u spornim vodama.
Međutim, još uvek nisu objavljeni nikakvi detalji o lokaciji.