Švedska i Francuska jačaju saradnju na nuklearnom planu
Francuska bi uskoro mogla da izgradi nekoliko nuklearnih reaktora u Švedskoj, navodi se u pismu o namerama koje su u utorak (19. decembra) potpisali ministri energetike dve zemlje na marginama Energetskog saveta EU.
Sporazum dolazi nakon što su francuski predsednik Emanuel Makron i švedski premijer Ulf Kristersson u januaru potpisali zajedničku deklaraciju kojom će nuklearnoj energiji dati istaknuto mesto u bilateralnoj saradnji dve zemlje.
Na unutrašnjem planu, francuska vlada je odlučila da izgradi šest novih reaktora do 2035. i mogućih još osam do 2050. godine, dok Švedska takođe ima planove da oživi svoju nuklearnu industriju.
Nova švedska desničarska vlada uspela je, veoma tesnom većinom u parlamentu, da da zeleno svetlo za izgradnju dva nova reaktora do 2035. i još 10 do 2045. godine.
Da bi to postigla, Švedska posebno računa na „korist od razmene znanja između francuskih i švedskih aktera u oblasti nuklearne energije“, navodi se u pismu o namjerama koje su u utorak potpisale francuska ministarka za ekološku tranziciju Agnes Pannier-Runacher i njen Švedski kolega Eba Buš.
U pismu se navodi „interes francuske industrije za podnošenje ponude za francuske nuklearne reaktore u Švedskoj“.
– EDF je aktivno uključen u razgovore sa svojim [švedskim] kolegom Vatenfalom u vezi sa budućim fazama švedskog nuklearnog programa i povezanim procesom selekcije – rekao je portparol francuskog nuklearnog operatera EDF za Euractiv.
– EDF ima sva sredstva da predloži odgovarajuća rešenja kao deo svoje razvojne strategije za novu nuklearnu energiju u Evropi, koja obuhvata i ponudu tehnologije velike snage sa svojom porodicom reaktora EPR i EPR1200, kao i ponudu tehnologije male snage sa svojim malim modularni NUVARD SMR reaktor – nastavlja se.
Da bi se pripremile za razvoj novih reaktora, Francuska i Švedska „će nastojati da olakšaju tehničku razmenu za učešće svoje industrije u podršci održavanju reaktora, produženju veka i nadogradnji snage reaktora“, dodaje se u pismu.
Dve zemlje takođe imaju za cilj da promovišu „razmenu iskustava o mogućim modelima finansiranja izgradnje novih nuklearnih reaktora” u okviru evropskog regulatornog i finansijskog okvira.
Partnerstvo takođe pokriva ciklus goriva, poboljšanje sigurnosti snabdevanja i upravljanje istrošenim gorivom i radioaktivnim otpadom; istraživanje i razvoj, posebno razvoj istraživačkih centara; i ljudski resursi u nuklearnom sektoru olakšavanjem razmene iskustava.
– Nuklearna energija se vratila u Evropu – rekla je Panijer-Runaher nakon potpisivanja pisma u utorak (19. decembra).
U tom kontekstu, Francuska i Švedska su ponovile važnost principa „tehnološke neutralnosti“ „sa ciljem jačanja evropskog suvereniteta i energetske bezbednosti“.
Da bi prenele ovu poruku, dve vlade računaju na nuklearnu alijansu pokrenutu u Stokholmu u februaru 2023. godine, koja sada okuplja više od 10 zemalja EU, uključujući Francusku i Švedsku.
Za svoj sastanak u utorak, Nuklearna alijansa ima jasan cilj: „da pošalje poruku sledećoj Evropskoj komisiji o važnosti tehnološki neutralnog pristupa ispunjavanju naših klimatskih obaveza, tj. pristup zasnovan na metodama dekarbonizacije, bilo da su obnovljivi ili nuklearni“, saopštila je u ponedeljak kancelarija Panier-Runacher-a.
Zemlje EU koje učestvuju u alijansi takođe će razgovarati o okviru za „ubrzavanje implementacije rešenja malih modularnih reaktora (SMR)“, nakon što je evropski komesar za energetiku Kadri Simson najavio predstojeće pokretanje industrijskog saveza širom EU u ovoj oblasti.