Globalna Inicijativa: Preko 60 zemalja se obavezuje na smanjenje uticaja hlađenja na klimu
Više od 60 zemalja obavezalo se na revolucionarni “pakt hlađenja” sa ciljem ublažavanja ekološkog uticaja sektora hlađenja.
Program Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UNEP) upozorava da više od milijardu ljudi, uglavnom u Africi i Aziji, suočava s visokim rizikom od ekstremne toplote zbog nedostatka pristupa hlađenju.
Alarmantne statistike otkrivaju da gotovo trećina svjetske populacije doživljava smrtonosne talase vrućine više od 20 dana godišnje.
Hlađenje, esencijalno za udobnost, takođe igra ključnu ulogu u globalnoj bezbednosti hrane i dostavi vakcina putem hlađenja.
Paradoksalno, konvencionalne metode hlađenja, poput klima uređaja, doprinose preko 7% globalnim emisijama gasova staklene bašte.
Ako se ne kontroliše, potrebe za energijom za hlađenje mogle bi se utrostručiti do 2050. godine.
Trenutno, sistemi za hlađenje troše značajan deo globalne električne energije, a procene predviđaju udvostručenje do 2050. godine.
Da bi se suočila s ovom krizom, UNEP ističe da smanjenje potrošnje energije u opremi za hlađenje može smanjiti sektorske emisije barem 60% do 2050.godine.
Inger Andersen, izvršna direktorka UNEP-a, naglašava potrebu za održivim rastom u sektoru hlađenja, čuvajući od rastućih temperatura i istovremeno obezbeđujući tranziciju energije i otpornost na klimu.
Izveštaj, predstavljen na COP28 u UAE u saradnji sa “Global Cooling Pledge”, zagovara pasivne strategije hlađenja, energetski efikasne standarde i brzo smanjenje klimatskih sredstava za hlađenje.
Ova inicijativa, partnerstvo između Ujedinjenih Arapskih Emirata i “Cool Coalition” UNEP-a, cilja na smanjenje emisija od približno 3,8 milijardi tona CO2 ekvivalentno do 2050. godine.
U nastojanju da obezbedi univerzalan pristup životnoj sredini, olakša pritisak na energetske mreže i uštedi bilione dolara do 2050, globalna zajednica preduzima ključni korak ka ravnoteži između potrebe za udobnošću i ekološke odgovornosti.
“Global Cooling Pledge” označava kolektivno opredeljenje ka održivoj i hladnijoj budućnosti.