Ekonomske posledice klimatske krize: Ogromni gubici na globalnom nivou
Globalni ekonomski gubici usled klimatskih promena naglo su porasli, dosežući skoro 1,5 biliona dolara od 2010. do 2019. godine, što predstavlja značajan porast u odnosu na 184 milijarde dolara iz sedamdesetih, prema izveštaju Svetske meteorološke organizacije.
Uprkos poboljšanjima u upozorenjima i upravljanju katastrofama, ljudski i ekološki troškovi ostaju značajni.
Izveštaj Globalnih rizika Svetskog ekonomskog foruma za 2023. identifikuje neuspeh u suzbijanju klimatskih promena kao jednu od glavnih pretnji, s’ obzirom da 70% ispitanika smatra da su postojeće mere neefikasne.
Ekonomski uticaji nisu ravnomerno raspoređeni, pa je Kina izvestila o direktnim gubicima od preko 42 milijarde dolara u 2023. godini, dok je Afrika doživela gubitke od 43 milijarde dolara od 1970. do 2021, pretežno usled suša.
Evropa, Južna Amerika i Severna Amerika, Centralna Amerika i Karibi suočili su se sa gubicima od 562 milijarde, 115,2 milijarde i 2 biliona dolara, redom.
Nacionalna klimatska procena Sjedinjenih Američkih Država otkriva značajan porast troškova ekstremnih vremenskih događaja, sa prosečnih 150 milijardi dolara godišnje od 2018. do 2022. godine.
Međuvladin panel za klimatske promene upozorava na eskalaciju događaja
. Dok Ujedinjeni Arapski Emirati domaćini Konferencije stranaka UN za okvir konvencije o klimatskim promenama (COP28), poziva se na konkretne obaveze u borbi protiv rasta temperatura.
Pratite dešavanja na veb-sajtu Svetskog ekonomskog foruma kako biste saznali o stvarnim rešenjima i akcijama, naglašavajući hitnost globalne saradnje.