Infracrvene kamere omogućavaju ovoj švedskoj fabrici da sortira više plastike nego bilo gde u svetu
Nova švedska fabrika može da reciklira više plastične ambalaže nego bilo koja druga lokacija na svetu, prema neprofitnoj organizaciji koja stoji iza nje.
Fabrika „Site Zero” u gradu Motali se naplaćuje kao najveća te vrste, sposobna da sortira do 20.000 tona plastične ambalaže godišnje.
Nije samo veličina već najsavremenija tehnologija koja omogućava ovaj podvig. Infracrvene kamere se koriste za razdvajanje plime otpada koji stiže na kapije fabrike u 12 različitih vrsta plastike.
Ovo bi trebalo da udvostruči količinu plastične ambalaže koja se reciklira u zemlji, prema Sweden Plastic Recicling, u suvlasništvu švedskih grupa za plastičnu, prehrambenu i trgovinsku industriju.
– To menja igru – rekao je Asa Stenmark iz Švedske agencije za zaštitu životne sredine.
“Ne samo sortiranje, već i da oni zapravo veruju da konačno postoji tržište“ za svih 12 vrsta plastike koje sortira fabrika dodao je.
Robert Blasiak, istraživač u Stokholmskom centru za otpornost, rekao je da je Švedska „ispred krive“ kada je u pitanju reciklaža plastike i da upravljanje otpadom u mnogim drugim delovima sveta ima dug put.
Jednom sortirana, plastika se može reciklirati na konvencionalni, mehanički način ili putem hemijske metode reciklaže, koja obično koristi toplotu ili hemijske rastvarače za razlaganje plastike u tečnost i gas da bi se proizvela smeša nalik na ulje ili osnovne hemikalije.
Lideri industrije kažu da se mešavina može ponovo pretvoriti u plastične pelete da bi se napravili novi proizvodi. Ali ekološke grupe kažu da hemijsko, ili napredno, recikliranje odvlači pažnju od stvarnih rešenja poput proizvodnje i korišćenja manje plastike.