El Ninjo prognoze: Rekordne temperature i klimatski uticaj u 2024. godini
Svetska meteorološka organizacija (WMO) predviđa da će El Ninjo trajati do najmanje april 2024. godine, što će dodatno pogoršati već rekordno visoke temperature tokom te godine.
Generalni sekretar WMO, Petteri Taalas, ističe da je 2024. godina postavljena da bude najtoplija ikad zabeležena zbog povećanja koncentracija gasova sa efektom staklene bašte iz ljudskih aktivnosti.
NASA-ina naučna ekipa za promene nivoa mora upozorava na potencijalne poplave duž zapadne obale Amerika tokom snažnog El Ninja, navodeći povećanje učestalosti poplava pri visokim plimama koje mogu poplaviti puteve i niskoizgrađene zgrade morskom vodom.
Gradovi poput Sijetla i San Dijega mogli bi se suočiti sa do pet događaja poplava koji se događaju jednom u 10 godina ovog zimskog perioda.
Do 2030. godine, porast nivoa mora i klimatske promene mogli bi ih učiniti godišnjim pojavama bez potrebe za El Ninjom.
S’ druge strane, Srednja i Južna Amerika već doživljavaju intenzivnu sušu usled kombinacije El Ninja, klimatskih promena i porasta temperatura okeana, što može produžiti sušni period u tim regionima.
Nivo vode u jezeru Titikaka, jednom od najvećih jezera u Južnoj Americi, opao je za 74 cm u poslednjih sedam meseci.
Ekstremna suša i visoke temperature doveli su do povećane evaporacije vode i nedostatka padavina, što dovodi do rekordno niskih nivoa jezera.
U Panami, najgora suša u poslednjih 70 godina prisilila je Panamsku agenciju za kanal (ACP) da dodatno smanji broj brodova koji prolaze kroz ovaj vitalni vodeni put.
Nivoi u jezeru Gatun, glavnom izvoru vode za kanalski sistem brana, pali su na nezapamćene nivoe.
Broj brodova koji mogu proći već je smanjen ranije ove godine, uzrokujući dugotrajna kašnjenja.
Sada se očekuje da će ACP morati ponovo smanjiti broj prolaza za brodove, a ograničenja će verovatno ostati na snazi do sledeće godine.
Retka kombinacija snažnog El Ninja u Tihom okeanu i snažnog pomaka temperatura u Indijskom okeanu može pojačati toplotu i sušu širom Australije i jugoistočne Azije, dovodeći do poplava u istočnoj Africi.
Indijski okeanski dipol (IOD), ponekad nazvan mlađim bratom El Ninja, nalazi se u pozitivnoj fazi svog ciklusa, što dovodi do hladnijih temperatura na istoku i toplijih na zapadu.
I jedan i drugi događaj povezani su sa toplijim i sušim uslovima u jugoistočnoj Aziji i većem delu Australije, a njihovo istovremeno pojavljivanje može dovesti do vrlo sušnog vremena i talasa vrućina, potencijalno izazivajući požare u regionu.
Obe pojave takođe su povezane sa obilnijim padavinama u istočnoj Africi, koja se oporavlja od nekoliko godina ozbiljne suše. Ako El Ninjo potraje do 2024. godine, može oslabiti indijski monsun i dovesti do manje kiše.
Ponovo, stručnjaci ističu da nijedan od ova dva događaja nije isti i da klimatske promene dodaju nivo neizvesnosti u vezi sa tim kako bi ova dvostruka pojava mogla uporediti s onima viđenim u prošlosti. Ipak, s’ obzirom na to da se dešavaju na mnogo toplijoj planeti, svaki povezani padavini, ili suša imaju potencijal da budu ekstremniji.