“Ugasi svetlo, štedi struju”: Koliko ima istine u ovoj rečenici?
Svi smo barem jednom čuli rečenicu ,,ugasi svetlo, ne troši struju”, a da li je i tačna?
Istina je negde između. Dok zaista nije element najveće potrošnje u našem domu, jeste onaj koji čini značajnu razliku na računu – ako se ne koristi na ekonomičan način.
Iznos koji možete da uštedite na računu za struju zavisi od vrste sijalice koju koristite. Naime, možete izračunati svoju potencijalnu uštedu koristeći njenu snagu.
Recimo ako imate sijalicu od 40 vati, znači da će za jedan sat sijalica potrošiti 0,04 kVh. Zatim možete koristiti svoju cenu električne energije da biste utvrdili koliko ćete uštedeti za taj sat.
Najjeftiniji kilovat-čas električne energije, u zelenoj zoni, košta 2,277 dinara. Vaša ušteda isključivanjem te sijalice bila bi 0,09 para.
Odnosno, na mesečnom nivou to je ušteda od približno 3 dinara. Kada vidite ovaj broj, zaista ne deluje kao da je nešto oko čega treba da se opterećujete – ali podsetimo se, mnogi u svojim domaćinstvima koriste mnogo jače sijalice i napravili smo kalkulaciju samo na osnovu sat vremena.
Često, svetla ostavljamo bespotrebno uključena satima – u više prostorija.
Prema istraživanju Value Lights-a, ostavljanje određenih sijalica preko noći košta i do 111 funti (oko 125 evra) godišnje: jedna sijalica od 100 vati košta 111.17 funti (oko 125 evra), od 60 vati – 65,75 funti (oko 74 evra), i led sijalica od 5 vati – 5.59 funti (oko 6.29 evra).
Jedan od načina da ekonomičnije koristite osvetljenje u svom domu je da žarulje zamenite štedljivim sijalicama. Ne samo da duže traju, već i sa manje utrošene energije daju isti efekat kao i sijalice sa žarnom niti.
Obična sijalica snage 100 W daje isto osvetljenje kao štedljiva LED sijalica snage od samo 12-15 W. Takođe, obične sijalice traju prosečno do 1.000 sati, dok štedljive mogu izdržati više od 10.000 sati.