EPS i Vetrozelena sutra potpisuju ugovor o tržišnoj premiji i otkupu struje
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović prisustovaće sutra potpisivanju Ugovora o tržišnoj premiji i Ugovora o otkupu električne energije i preuzimanju balansne odgovornosti između Elektroprivrede Srbije AD i Vetrozelena d.o.o, najavilo je ministarstvo.
Vlada Srbije i Ministarstvo rudarstva i enegetike sproveli su aukcije za dodelu tržišnih premija za obnovljive izvore energije – vetroelektrane (400 MW) i solarne elektrane (50 MW) koje su najveće odjednom sprovedene aukcije u regionu Zapadnog Balkana i prve aukcije u okviru trogodišnjeg plana podsticaja kroz koji će se obezbediti ukupno 1.300 MW iz zelene energije.
Na ovim aukcijama Vetrozelena d.o.o. dostavila je najnižu ponudu sa cenom 64,48 €/MWh za 210 MW kapaciteta.
Preporučeno
Srbija ima 824 MW vetra, svet ruši rekorde: 165 GW novih kapaciteta i istorijski rast OIE
BUDUĆNOST ENERGIJE: Svet ulazi u najveću transformaciju u istoriji – 150 biliona $, nova epoha struje i borba za resurse
Održivi izvori energije u fokusu: EPS gradi novu energetsku mrežu uz Đerdap 3 i solarne gigaprojekte
Energetski zaokret u Srbiji: Više od 60 elektrana izgubilo povlašćeni status, sistem ulazi u novu fazu