Piletina umesto govedine: Ključ za smanjenje emisija gasova
Nova studija sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Stanford istražuje jednostavne promene u ishrani koje mogu značajno smanjiti ugljenični otisak i unaprediti zdravlje.
Istraživači predlažu zamene kao što su piletina umesto govedine i biljna mleka umesto mleka, što bi, ako bi se masovno usvojilo, smanjilo ugljenični otisak ishrane u SAD-u za više od 35%.
Voditelj istraživanja, Ana Grummon, ističe da su mnogi zabrinuti zbog klimatskih promena, ali velike promene u ishrani su za mnoge izazov.
Umesto toga, istraživači su pronašli male, ostvarive zamene koje mogu imati značajan uticaj.
Studija, objavljena u časopisu Nature Food, koristi “Healthy Eating Index” Američkog Ministarstva poljoprivrede za procenu zdravstvenih uticaja ovih zamena i zaključuje da bi poboljšale ukupni kvalitet ishrane.
Istraživači su kombinovali nacionalno istraživanje o izboru hrane u SAD-u sa podacima o emisijama gasova staklene bašte iz hrane kako bi pronašli lakše zamene koje bi imale veliki uticaj na klimu.
Identifikovane su grupe hrane koje najviše doprinose emisijama gasova staklene bašte, uključujući proteine, mlečne proizvode, razna jela i napitke.
Zatim su pronašli zamene sa značajno nižim ugljeničnim otiskom za svaku od ovih namirnica i izračunali uticaj na životnu sredinu i lični ugljenični otisak pojedinca.
Najveći uticaj na smanjenje ugljeničkog otiska imale su zamene u kategorijama proteina i raznih jela.
Govedina je pokazala najveći uticaj na emisiju gasova staklene bašte, a zamena piletine za govedinu smanjuje ugljenični otisak burgera osam do deset puta. Govedina ima 20 puta veći ugljenični otisak od burgera sa biljnim sadržajem.
Izbor piletine umesto govedine za obrok smanjuje prosečne emisije gasova staklene bašte na nivou vožnje devet milja.
Ako bi svi to usvojili, to bi moglo dovesti do smanjenja stotina miliona milja emisija dnevno.
Osim zamene govedine, istraživači su sugerisali i zamene poput piletine umesto svinjetine, svinjetine umesto jagnjetine i lososa umesto krabe.
Cilj istraživanja je da se podstaknu potrošači da zamene hranu sa visokim ugljeničnim otiskom koju često konzumiraju.
Grummon razmatra i obrazovne kampanje koje bi promovisale zamene glavnih jela od govedine i svinjetine za jela sa piletinom, ili povrćem, zamenu mleka od krava za biljne mlečne proizvode i zamenu soka za ceo voćnjak.
Promene predložene u studiji ne samo da smanjuju ugljenični otisak, već i unapređuju zdrave prehrambene navike.
Izmene u ishrani simulirane u istraživanju povećale su “Healthy Eating Index” za četiri do deset posto, što je povezano sa nižim rizikom od srčanih bolesti, kancera i drugih zdravstvenih problema.
-Ovo je prava dobitna kombinacija – zaključila je Grummon.