EIA istražuje banke i farmaceutske kompanije zbog ugrožavanja ovih životinja
Svetski bankarski giganti ulažu u kompanije koje proizvode tradicionalne kineske lekove koji sadrže delove leoparda i pangolina, navodi se u izveštaju.
Naime, obe vrste su klasifikovane kao ugrožene.
Agencija za istraživanje životne sredine (EIA) identifikovala je 62 banke i finansijske institucije koje ulažu u tri farmaceutske grupe koje proizvode devet proizvoda za koje kažu da sadrže delove leoparda ili pangolina, piše BBC, koji je i kontaktirao dotične kompanije za komentar.
One uključuju britanske gigante iz oblasti finansijskih usluga kao što su HSBC, Prudential i Legal & General, kao i globalne investicione firme uključujući Goldman Sachs, UBS, Deutsche Bank i BlackRock.
Leopardi i pangolini će, verovatno, tek postati ugroženi u doglednoj budućnosti. Obe vrste su, takođe, navedene u CITES (Konvenciji o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divlje faune i flore) ugovoru koji zabranjuje međunarodnu komercijalnu trgovinu njima i njihovim delovima, kako bi se osiguralo da njihov opstanak u divljini nije ugrožen.
Tri farmaceutske kompanije, istaknute u izveštaju EIA, su Tong Ren Tang group, Tianjin Pharmaceutical group i Jilin Aodong Pharmaceutical Group.
Ne ulažu sve kompanije navedene u EIA izveštaju u sve tri, ali sve ulažu u najmanje jednu.
Inače, u tradicionalnoj kineskoj medicini (TCM) leopardova kost se koristi kao zamena za tigrovu kost. Veruje se da tigrova kost jača kosti i tetive i olakšava bol.
Kaže se i da ljuske od pangolina pomažu kod cirkulacije krvi, laktacije i reumatskih bolova. Ipak, ove tvrdnje nisu potkrijepljene naučnim činjenicama.