5 uspešnih praksi ugostitelja kojima se smanjuje štetni uticaj na planetu
Pored Loring mašina za prženje kafe, koje podrazumevaju niske emisije pri procesu, i mimo obezbeđivanja statusa B Corp, jedna od lokacija kafića Nossa Familia sama odvaja otpad, a kante se nalaze iz pulta radnje
U 2019. godini, industrija kafe je zabeležila značajne pomake ka većoj ekološkoj održivosti, sa nekim primerima kafića koji su konceptualizovali i sproveli u delo sopstveni set tzv. “zelenih vrednosti”.
Na primer, neki su eliminisali slamčice ili koristili samo ambalažu koja se može kompostirati, što je najprirodniji i najstariji način recikliranja biootpada.
Barista Magazin piše da su ekološki nastrojeni napori danas posebno uticajni, jer su potrošači sve spremniji da se prilagode programu održivosti – i na mestu kupovine. Kada se kafić/restoran posveti ekološkoj održivosti, on svojim klijentima šalje snažne signale o vrednostima poslovanja i vrsti zajednice koju želi da neguje.
Jedna od takvih, mudrih odluka jeste i eliminisanje čaša za jednokratnu upotrebu. To, možda, neće direktno doprineti rešavanju globalnih izazova, ali ima direktan uticaj na ponašanje potrošača, a ta promena ponašanja otvara vrata novim načinima razmišljanja.
Evo kako to rade neke ekološki osvešćene kafeterije:
- 10 Speed Coffee smatra da težnja ka “zelenom” ili “zelenijem” nije uvek šetnja parkom, već da je često potrebna upornost i kreativno rešavanje problema. Ovaj kafić je mesecima tražio pravu opciju za održivo poslovanje, koje bi moglo da ide u korak sa količinom organskih proizvoda koje nude, a to je istovremeno osoblju olakšalo kompostiranje ambalaže.
- Bar Nine se nalazi u Kaliforniji, i u potpunosti se napaja solarnom energijom od 2017. godine. Pritom, već od 2013, dakle punu deceniju, koriste sistem pametnog upravljanja otpadom, pri čemu se kupcima za vraćanje staklenih ambalaža u određene kontejnere – daju i određeni podsticaji. Takođe, ovaj kafić zahteva da sva njihova ambalaža “za poneti” bude kompostirana ili biorazgradiva.
- Blue Bottle Coffee se prethodno obavezao da će biti kafić “bez otpada” do kraja 2020. godine, uz najavu programa “zero-single-use-cup” (nulte jednokratne čaše), testiranog u oblasti zaliva San Franciska. Prema njihovim procenama, ovo će imati ogroman uticaj na smanjenje štetnih emisija, jer će sprečiti da čak 12 miliona čaša za jednokratnu upotrebu završi na deponiji.
- Nossa Familia je pržionica kafe iz Portlanda koja je preduzela nekoliko mera u cilju održivosti. Pored Loring mašina za prženje kafe, koje podrazumevaju niske emisije pri procesu, i mimo obezbeđivanja statusa B Corp, jedna od njihovih lokacija sama odvaja otpad, a kante se nalaze iz pulta radnje. Osim toga, sve lokacije Nossa Familia naplaćuju dodatnih 25 centi za čaše “za poneti”, a istovremeno daju popust od 25 centi za sve čaše “za poneti” koje se donesu u njihove lokale. Takođe, prodaju sijaset višekratnih proizvoda poput slamki i čaša, i odlučuju se za stakleno posuđe kada organizuju događaje.
- Cajé Coffee Roasters je još jedna pržionica kafe koja uspešno sledi svoj pravac ka održivijem poslovanju. To znači da su uveliko implementirali “zero-waste” program. Njihov model “donesi svoju šolju/čašu” zahteva od kupaca koji žele kafu da dođu u kafić sa sopstvenom posudom. Prilikom narudžbine, kupci plaćaju dodatnih 5 dolara za posudu za višekratnu upotrebu, ali mogu dobiti svoj novac nazad kada posudu vrate.