NAJVEĆE NALAZIŠTE RETKIH ZEMNIH METALA U EVROPI: Norveška se nada da će sada smanjiti kineski uticaj
Norveška rudarska kompanija “Rare Earths Norway” objavila je da je otkrila najveće evropsko nalazište visoko cenjenih retkih zemnih metala koje bi moglo da predstavlja prekretnicu za ovu zemlju i ceo region.
Firma procenjuje da na lokaciji Fen na jugoistoku Norveške nalazi 8,8 miliona tona oksida retkih zemnih minerala i smatra da su izgledi za eksploataciju povoljni.
Kako se navodi, istražni radovi na ovom nalazištu će se nastaviti, a dalja bušenja su zakazana za sledeći mesec.
Kompanija očekuje da će pokrenuti prvu fazu rudarskih radova do 2030. godine.
U pitanju je jedno od retkih nalazišta koje nije u vlasništvu Kine ili pod njenom kontrolom, prenosi Si-En-Bi-Si (CNBC).
Očekuje se da će potražnja za retkim elementima zemlje rasti eksponencijalno u narednim godinama zbog energetske tranzicije, a Evropa bi uz pomoć ovog nalazišta mogla da smanji zavisnost od Pekinga.
Preporučeno
STIŽU VELIKE PROMENE U ENERGETICI! Srbija ubrzava gradnju solarnih i vetroelektrana, dozvole će se izdavati mnogo brže
KINEZI ULAŽU 240 MILIONA EVRA U SRBIJU! Banat postaje prestonica vetra, stižu gigantski vetroparkovi
Srbija ima 824 MW vetra, svet ruši rekorde: 165 GW novih kapaciteta i istorijski rast OIE
BUDUĆNOST ENERGIJE: Svet ulazi u najveću transformaciju u istoriji – 150 biliona $, nova epoha struje i borba za resurse